TRIGGER POINT - Spoušťové body
Jak spoušťové body vznikají ?
Všechno většinou začíná přetížením svalu, šlach, vazů nebo mechanickým poškozením. Nejohroženější skupinou jsou aktivní lidé ve věku mezi třiceti a padesáti lety. Přitom zdaleka nemusí podat vrcholový sportovní výkon, aby se to stalo. Každý z nás si může poškodit sval i nečekaným dopadem při běžném skoku, spaním v nesprávné poloze, přílišným nápřahem při odehrání podání při tenise, nevhodným počítačovým "posedem" nastavením výšky monitoru, výšky rukou, výšky židle," neuváženým zahradničením.
Když dojde ke ztuhnutí svaloviny a vytvoření spoušťových bodů, příslušný sval se stáhne. Na dotek se jeví tvrdý a kompaktní. Ztrácí elasticitu a poddajnost. Zůstane - li stažený, postupem času může dojít ke zhoršení jeho prokrvení, což vede k přeměně části vláken na vazivo a ke ztrátě pružnosti.
Funkční změnou nastává bolestivost svalů, šlach, vazů, zmenšená pohyblivost, pružnost . Tyto změny nepostihují celý sval nebo svalovou skupinu, ale jen určitý snopec svalových vláken, kde se nachází v různé míře zatuhlé body (uzlíky) vyznačujících se zvýšeným napětím a bolestivostí.
Uvolněním těchto bodů dochází k pružnosti, navrácení hybnosti a regeneraci, prokrvení tkáně. Odstraní se bolest.
Klasické myofasciální spoušťové body se projevují jako zatuhlý svalový snopeček.
Z kineziologického hlediska je důležité, že přítomnost trigger point ve svalu koresponduje se změnou dynamiky, hybnosti v kloubech a ve svalech . Zatuhlý snopec svalových vláken omezuje hybnost, pohyb. Tato vlákna se při aktivaci svalu stahují přednostně a tím omezuje oslabení svalové síly.
Rozlišujeme několik druhů spoušťových bodů. Většinou se jedná o spoušťové body vznikající v důsledku špatného držení těla, namožení, přetížení, chronických onemocnění a opakujících se vzorců chování povahy emoční a tělesné. Spoušťové body vyvolávají ztuhlost a ochablost postižených svalů a omezují pohyb kloubů, jež tyto svaly ovládají. Tyto body nezmizí bez použití uvolňovacích technik a snadno mohou přetrvávat ve svalech několik let. Vlivem nečekaného přetížení se z latentního spoušťového bodu může stát aktivní spoušťový bod, který vytváří vzorec přenesené bolesti.
Aktivní spoušťové body se často navracejí do latentního stadia samy, nicméně bez přímého ošetření nedojde k úplnému odstranění. Přenesené bolesti se mohou vyskytovat mnohdy i velice daleko od místa výskytu spoušťového bodu.
Trigger Point Therapy dokáže bolest svalů a bolesti v souvisejících oblastech však zmírnit. Navíc pomáhá obnovit elasticitu ve svalech a svalový rozsah, hybnost.